Журнали

Зарплата та кадрова справа 03 квітня, 2017
7
Д

Додаткова база ЄСВ & лікарняні: коли і як визначати та сплачувати ЄСВ

Працівниця установи (основний працівник, не інвалід) з окладом 3400,00 грн з 20 по 28 лютого 2017 року доглядала за хворою дитиною. Листок непрацездатності надала у березні, тому ми нарахували допомогу за 9 к.дн. хвороби (900,00 грн) уже у березні 2017 року. За лютий нараховано зарплату за 13 р.дн. (2210,00 грн). Чи повинні ми вже у лютому нарахувати додаткову базу та на неї ЄСВ? А потім у березні після нарахування допомоги за листком непрацездатності переобчислити (відсторнувати) зайво нараховану суму додаткової бази для ЄСВ?

-A
A+

Ні, у лютому додаткову базу визначати не потрібно. Додаткову базу нараховуємо у березні, після того, як будуть відомі нарахування за дні тимчасової непрацездатності за лютий. Тому й сторнувати нічого не доведеться. Пояснімо.

Основним нормативним документом, який регулює питання нарахування, обчислення і сплати ЄСВ, є Закон про ЄСВ.

Статтею 4 Закону про ЄСВ визначено вичерпний перелік платників ЄСВ.

Порядок нарахування, обчислення, а також сплати ЄСВ визначено ст. 7–9 розділу ІІІ Закону про ЄСВ.

Для працівника підприємства (основне місце роботи; не інвалід), який відпрацював частину місяця, а іншу частину перебував на лікарняному, якщо загальна сума нарахованого доходу (сума заробітної плати за відпрацьований час та лікарняних) не перевищує розміру МЗП, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (це мінімальна база ЄСВ), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ), тобто виникає необхідність донарахування бази ЄСВ до МЗП.

Для працівника (за основним місцем роботи), у якого початок та закінчення періоду непрацездатності припадають на різні місяці, ЄСВ у місяці початку лікарняного нараховується за фактично відпрацьований час, оскільки загальна сума доходу ще невідома (сума лікарняних буде визначена після надання листка непрацездатності).

Така ж ситуація буде й у разі, коли листок непрацездатності надано у наступному місяці після того, як місяць уже закрито, тобто коли проведено всі нарахування (як у запитанні читача). У цьому випадку контроль нарахування бази ЄСВ не менше аніж МЗП проводять не місяць у місяць, а пізніше — у місяці надання та обробки листка непрацездатності роботодавцем.

Якщо після надання листка непрацездатності й розподілу лікарняних (суми допомоги по тимчасовій непрацездатності відносяться до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становить менше мінімальної бази ЄСВ, питання щодо необхідності донарахування сум ЄСВ має розглядатись одночасно з нарахуванням сум допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Зазначені донарахування необхідно відобразити у формі № Д4. У якому місяці й як це потрібно зробити?

Загальні правила формування та подання звіту з ЄСВ встановлені розд. ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом МФУ від 14.04.2015 р. № 435 (далі — Порядок).

Обчислення ЄСВ здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону про ЄСВ нараховується ЄСВ (ч. 2 ст. 9 Закону про ЄСВ).

Отже, нарахування лікарняних відображається у формі № Д4 за місяць, у якому проведене таке нарахування.

Таблиця 6 форми № Д4 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці.

У таблиці 6 Звіту передбачено реквізит 10 «Тип нарахувань», у якому зазначається код типу нарахувань «13» — різниця між розміром МЗП (доходу) та фактично нарахованою заробітною платою (доходом) за звітний місяць.

Код типу нарахування «13» застосовується для різниці між розміром МЗП та фактично нарахованою заробітною платою (доходом) за поточний звітний місяць. Також код 13 застосовуємо, коли в поточному місяці нараховуємо додаткову базу за попередній місяць не через помилки (працює для лікарняних).

Різницю між розміром МЗП та фактично нарахованою заробітною платою (доходом) у випадку перехідних лікарняних проставляємо в реквізиті 19 окремим рядком, зазначивши у реквізиті 9 код категорії застрахованої особи — «29» (додаткову базу вводимо у зв’язку з нарахуванням лікарняних за минулий місяць), код типу нарахувань у реквізиті 10 — «13». Цю суму переносимо до рядка 2.5 «Додаткова база нарахування єдиного внеску (22,0%)» таблиці 1 форми № Д4.

ВАЖЛИВО! У випадку перехідних лікарняних код типу нарахувань «2» для реквізиту 10 не застосовується, оскільки нарахування ЄСВ лише на фактичну базу ЄСВ, коли загальна сума доходу ще невідома (сума лікарняних буде визначена після надання листка непрацездатності), не можна розцінювати як несвоєчасне нарахування додаткової бази ЄСВ.

Проілюструємо викладене на прикладі, наведеному у запитанні читача.

Лютий 2017 року. На момент нарахування виплат за лютий відома тільки сума зарплати, яка менше мінімальної бази у лютому (2210,00 грн < 3200,00 грн). Втім, оскільки сума за листком непрацездатності ще невідома, то нарахування ЄСВ проводимо на фактичну базу — на суму зарплати. У таблиці 6 форми № Д4 за лютий на працівника заповнюємо один рядок із зарплатою (у реквізитах 17 та 18 — 2210,00 грн), та нарахованим на неї ЄСВ у реквізиті 21 — 486,20 грн (2210,00 × 22%). Додаткову базу ЄСВ не визначаємо. Чекаємо на листок непрацездатності від працівника та проведення за ним нарахування допомоги.

Березень 2017 року. Вже оброблено листок непрацездатності, за яким нараховано 900,00 грн допомоги за дні тимчасової непрацездатності у лютому. Цю суму для цілей визначення бази ЄСВ відносимо до лютого. У таблиці 6 форми № Д4 за березень цю допомогу показуємо в окремому рядку, зазначивши в реквізиті 11 місяць лютий. Суму допомоги (900,00 грн) переносимо у рядки 1.4 та 2.1 таблиці 1 форми № Д4.

Фактична база ЄСВ за лютий така: 2210,00 зарплата за лютий + 900,00 допомога за дні лютого = 3110,00 (грн).

Як бачимо, фактична база за лютий менше мінімальної бази ЄСВ (3200,00 грн), тому визначаємо додаткову базу ЄСВ за лютий:

3200,00 МЗП у лютому − 2210,00 зарплата за лютий − 900,00 допомога за дні лютого = 90,00 (грн).

У таблиці 6 форми № Д4 за березень цю додаткову базу ЄСВ показуємо в окремому рядку, зазначивши:

  • у реквізиті 11 — «02» (лютий);
  • у реквізиті 9 — «29» (додаткова база у зв’язку з нарахуванням лікарняних за минулий місяць);
  • у реквізиті 10 — «13»;
  • у реквізиті 19 — 90,00 грн (цю суму переносимо до рядка 2.5 таблиці 1 форми № Д4);
  • у реквізиті 21 — 19,80 грн (90,00 грн × 22%) (цю суму переносимо до рядка 3.5 таблиці 1 форми № Д4).

В окремому рядку показуємо нарахування зарплати за березень — 3400,00 грн.

Далі на рис. 1 покажемо, як заповнити таблицю 6 форми № Д4 за лютий і березень 2017 року.

Анжеліка Роговець, 
головний державний ревізор-інспектор 
відділу адміністрування єдиного внеску управління адміністрування єдиного внеску, 
методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України

№ 7, 2017  (с. 37)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку